Menu

Czytasz, wymiatasz!

Książki, filmy i codzienność

Mock - Marek Krajewski

czytaszwymiatasz

Ocena: 4/5

Nie jestem obiektywna w sprawie serii książek o Eberhardzie Mocku. Biorę w ciemno i jeszcze przed przeczytaniem jestem w stanie polecać kolejne przygody niepoprawnego detektywa wszystkim, którzy tylko zapytają: "A jak tam mowy Mock?"

Tak było i tym razem :) Jak tylko zobaczyłam na bibliotecznej półce słowo "Mock", tak zabrałam się do czytania ;)

Wrocław, rok 1913. W Hali Stulecia znaleziono nagie ciała czterech gimnazjalistów. Nad nimi niczym makabryczny Ikar wisi trup mężczyzny ze skrzydłami u ramion. Czy to zbiorowe samobójstwo, a może rytualny mord? Kto jest winny? Żydzi? Masoni? Mock nie przypuszcza nawet, że ta sprawa otworzy przed nim najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. I sam przekona się, że w jego zawodzie nie ma miejsca ani na zaufanie, ani na litość. 

Słowa uznania za znakomitą znajomość topografii Wrocławia sprzed stu lat, profesjonalizm w dochowaniu wierności nazewnictwu ulic i dbałość o szczegóły architektoniczne Hali Stulecia, gdzie toczy się główna część akcji. Bohaterzy z krwi i kości, śledztwo intrygująco poplątane, szczypta humoru, opisy stylowe i sugestywne. Wielbiciele prozy Krajewskiego nie powinni być zawiedzeni.

A sam Mock jest, jak zawsze zresztą, ujmujący, fascynujący i konsekwentny w działaniu, ale co najważniejsze, naprawdę przekonujący.

Mock

 

© Czytasz, wymiatasz!
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci