Menu

Czytasz, wymiatasz!

Książki, filmy i codzienność

Dyskretny bohater - Mario Vargas Llosa

czytaszwymiatasz

Ocena: 4/5

Z powieściami Mario Vargasa Llosy bywa u mnie różnie. Uwielbiam "Miasto Psów", "Rozmowę w Katedrze", czy "Raj tuż za rogiem", a jednocześnie mdli mnie na samą myśl o "Szelmostwach niegrzecznej dziewczynki".

Sięgając po "Dyskretnego bohatera" byłam świadoma, że to gra w ruletkę, ale co tam - raz się żyje! :) Tym razem nie było zachwytu, ale na szczęście odrazy również nie ;) A jak było? W sumie to nie wiem - ciekawie i trochę nudno, z sensem i trochę bez sensu. Wciąż nie wiem, jakie płyną z książki wnioski dla mnie :/

Felicito Yanaque ma dwóch dorosłych synów - Miguela i Tiburcio oraz żonę – Gertrudis i jest dumnym właścicielem Przedsiębiorstwa Transportowego Narihuala w Piurze. To człowiek powszechnie szanowany, energiczny, pełen zapału do pracy. Pewnego dnia znajduje na drzwiach swego domu kopertę z listem od szantażystów, którzy żądają pieniędzy w zamian za ochronę jego, jego rodziny i firmy. Mężczyzna jest tym faktem oburzony, nie zamierza zapłacić haraczu . Sprawa trafia na policję, a sierżant Lituma rozpoczyna śledztwo w sprawie szantażowania przedsiębiorcy, walczącego nie tylko o dobre imię, ale i o kochankę, za którą oddałby życie.

W zupełnie innej części Peru Ismael Carrera, szanowany biznesmen, właściciel firmy ubezpieczeniowej płata wszystkim szatańskiego figla. Jego synowie nie cofną się przed niczym, by przejąć majątek, a on - w objęciach swojej byłej służącej, a teraz żony - tworzy perfidny plan zemsty. 

Don Rigoberto od ponad 30 lat jest serdecznym przyjacielem Ismaela. Do tej pory mężczyzna zarządzał firmą ubezpieczeniową pana Carrery, ale teraz chce odejść na wcześniejszą emeryturę, by móc spełniać swoje marzenia - oddawać się swoim pasjom, móc bez przeszkód podróżować do ukochanej Europie, zgłębiać tajniki wiedzy, itp. Jego plany niespodziewanie krzyżują synowie Ismaela. A to nie koniec problemów Rigoberta - jego ukochany syn, Fonsito, przysparza mu nie lada zmartwienia. Chłopiec od dłuższego czasu twierdzi, że regularnie widuje tajemniczego starszego mężczyznę - Edilberta Torresa, którego niestety nikt inny poza nim nie dostrzega.

Zatem kto jest tytułowym dyskretnym bohaterem? ;)

W tej książce jest wszystko to, co być powinno, a jednak nie czuję zachwytu, ani uskrzydlenia, ani radości. Jednak daleka jestem od zniechęcania do jej przeczytania. Wręcz odwrotnie - przeczytajcie i wytłumaczcie mi tego, czego ja nie pojęłam :)

dyskretnybohaterwiext43258460

 

 

© Czytasz, wymiatasz!
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci