Menu

Czytasz, wymiatasz!

Książki, filmy i codzienność

Kwiaty na poddaszu - Virginia C. Andrews

czytaszwymiatasz

Ocena: 4/5

Tak sobie myślę, że to chyba wstyd przyznać się, że dopiero teraz przeczytałam tę książkę, bo przecież tak głośno o niej od dobrych kilku lat, a i film już nakręcono. A jednak dopiero teraz. I tak sobie myślę, że nic bym nie straciła, gdybym jeszcze trochę poczekała ;)

Szczęśliwą z pozoru rodzinę Dollangangerów spotyka tragedia - w wypadku samochodowym ginie ojciec. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i wraca do swego rodzinnego domu. Niezwykle bogaci rodzice mieszkający w ogromnej posiadłości, wyrzekli się córki z powodu jej małżeństwa z bliskim krewnym, a narodzone z tego związku dzieci uważają za przeklęte. W tajemnicy przed dziadkiem rodzeństwo zostaje umieszczone na poddaszu, na którym mieli zostać jedną no, potem tydzień, potem kilka miesięcy, które zamieniły się w lata, a poddasze w więzienie. 

Wychodzę z założenia, że nie ma niepatologicznej rodziny. W każdej znajdzie się jakaś czarna owca, jakaś tajemnica, jakieś tabu, jakiś wstyd. W rodzinie Foxworthów jest wszystko - zakazany związek pomiędzy wujkiem i bratanicą, obsesja religijna, kazirodztwo, zabójstwo, przemoc psychiczna.

Tematy poczytne, i owszem. Ale nie rozumiem intencji autorki. Jaki był cel wywlekania tych wszystkich okropności? Że religia to zło? Że rodzina to piekło? Że pieniądze rządzą światem? Że nic nie jest takie, jakie nam się wydaje? Hm, truizmy, ale dam jeszcze szansę drugiej części tej sagi.

 

kwiaty

 © Czytasz, wymiatasz!
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci